Měsíc dobrovolnictví ve slovenských horách

23 května, 2023 Slovensko, Dobrovolnictví na Slovensku

 » Více informací zde

Zajímáte se o přírodu, staré železniční tratě a historii? Chcete strávit část prázdnin v klidu slovenských hor ve skanzenu Vychylovka? Pokud je alespoň jedna odpověď ano, čti dál. Hledáme totiž dobrovolníka, který bude ve skanzenu pomáhat s provozem muzea i historické železniční dráhy a to od 9.8. do 6.9.. Jídlo, ubytování, cesta a pojištění jsou hrazeny z projektu + dostaneš kapesné.  Přihlášky přijímáme do 15.7.2023.

Pokud máš zájem, prosím vyplň tento formulář a my tě kontaktujeme.


PROČ HLEDÁ VYCHYLOVKA DOBROVOLNÍKY?

Oblast Vychylovky byla dřívě velmi intenzivně využívaná k těžbě dřeva, díky tomu v oblasti vzniklo i navzdory velmi těžkým horským podmínkám poměrně husté osídlení. Spolu s ním pak byla vybudována unikátní uvratová trať vedoucí až na Oravu.

Místní Muzeum kysuckej dediny tak nabízí na rozsáhlém území několik kulturních i technických atrakcí, které hlavně v létě lákají turisty ze Slovenska, Čech i Polska. Proto hledá dobrovolníka, který by mluvil příbuzných jazykem, aby dokázal během turistických návštěv plnohodnotně pomoci nejen při provázení po skanzenu, ale i při rozličným kulturních aktivitách, například prezentaci lidových řemesel, přímo v domech skanzenu. Kromě toho se očekává, že dobrovolník se zapojí do celkové údržby areálu jako je například kosení louky. Možnost je zapojit se i do provázení výletů na místní železniční trati.

Kompletní fotogalerie a videa


DOBROVOLNÍKŮM NABÍZÍME

 • Účast na projektu financovaném ze zdrojů Erasmus+
 • Jídlo, ubytování, cestu a pojištění plně hrazená z projektu + kapesné 
 • Asistenci lokálních partnerů na Slovensku
 • Pomoc s přípravou na výjezd a medializací vytvářených hodnot.
 • Popříjezdové školení u organizace Keric v Čadci.

POŽADAVKY NA DOBROVLNÍKA

 • České občanství
 • Věk 18-30 let
 • Možnost strávit na projektu měsíc
 • Dobrý zdravotní stav
 • Příznivý osobnostní profil (týmový duch, schopnost empatie, samostatnost, flexibilita a schopnost řešit krizové situace, zodpovědnost, trpělivost, pokora a respekt k odlišné kultuře a tradicím, skromnost, otevřenost a ochota učit se novým věcem).
 • Zájem o aktivity skanzenu jako jsou tradiční řemesla, provoz staré železniční trati, starost o okolní přírodu, ochotn se věnovat turistům během jejich návštěv
 • Ochota pracovat o víkendech a místo toho mít volné 2 všední dny (celkově 30-35 hodin týdně)

CHARAKTERISTIKA ŽIVOTA VE VYCHLOVCE

Muzem a Skanzen leží na konci údolí v horách a mimo otevírací dobu muzea se tu moc nepotkáte s lidmi. Zaměstnanci muzea většinou dojíždějí během dne z okolních obcí. Nejbližší obec je cca. 2,5 km daleko.  Kromě vás bude na místě v srpnu i jedna dobrovolnice z Portugalska.

Ubytování

Dobrovolník bude bydlet přímo v muzeu vedle historick0 železniční stanice ve sdíleném pokoji, v bytě je hned vedle koupelna a malá kuchyňka.

Jídlo

Jídlo dostane dobrovolník přímo ve Skanzeu, popř. dostane příspěvek na stravu.

Voda z kohoutku je pitná.

Nejbližší supermarket je asi 2,5 kilometru.

Doprava

Skanzen je cca. 2,5 kilometru od nejbližší zastávky autobusu.

Zdraví

Cestovní pojištění zajišťuje pro dobrovolníka hostující organizace Keric.

Internet

V areálu je dostupná Wifi.


Kde najdete Vychlovku?

Přihláška na projekt

United Vision