Chci být dobrovolník

Rád bys vyjel jako dobrovolník do Evropy?

Evropský sbor solidarity (ESC) navazuje na program Evropské dobrovolné služby (EVS). ESC umožňuje mladým lidem z České republiky získat finanční a organizační podporu pro dlouhodobé dobrovolnické pobyty v Evropě.

Proč věnovat svůj čas dobrovolnictví v rámci Evropského sboru solidarity? Co tě čeká během pobytu v zahraničí?

Díky dobrovolnickým projektům financovaným z fondů Erasmus+ si mohou všichni lidé ve věku 18–30 vyzkoušet žít a pracovat v jiné zemi. Dobrovolník během projektu získá nové dovednosti, naučí se bez strachu komunikovat v cizím jazyce a po návratu může ze svých zkušeností těžit jak v pracovním, tak osobním životě. V neposlední řadě je to skvělá příležitost, jak poznat život v cizině jako místní a získat tak jinou perspektivu.

Projekty Evropského sboru solidarity kladou důraz zejména na rozvoj dobrovolníka, tedy tebe, tvých dovedností a schopností. Kromě práce na projektu se potkáš i s dobrovolníky z jiných projektů a v případě jakéhokoliv problému se vždycky budeš moci obrátit na organizaci, která tě bude hostovat i na nás. Na konci projektu získáš tzv. Youthpass, který potvrzuje tvoje dovednosti získané během pobytu.

Kdo se může dobrovolnického projektu zúčastnit?

V projektech Evropského sboru solidarity nezáleží na tom, jestli jsi student nebo již pracuješ a chceš nějaký čas prožít “jinak“. Jedinou podmínkou je věk 18-30 let a základy nějakého světového jazyka. Pokud chceš vyrazit s United Vision, pak je třeba i české občanství.

Kam můžeš jet?

Lze vycestovat do všech zemí Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Turecka, Severní Makedonie, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Černé Hory, Srbska, Arménie, Ázerbájdžán, Běloruska, Gruzie, Moldavska, na Ukrajinu, Ruska + zemí Severní Afriky a Blízkého Východu (Jordánsko, Izrael, Libanon, Palestina, Sýrie).

Co můžeš na projektu dělat?

Výběr témat je opravdu široký, záleží na individuální preferenci a aktuální nabídce projektů. Často jde o projekty zaměřené na vzdělávání, ochranu přírody a udržitelný rozvoj, práci s dětmi a mládeží, kulturu či lidská práva. Mnoho projektů kombinuje i více témat dohromady. 

Hledáte nějaký specifický projekt? Dejte nám vědět na uv@united-vision.org a my vám pomůžeme ho najít.

Kolik času budu potřebovat? Jaké druhy projektů se nabízí?

Bude záležet hlavně na tobě. Projekty v rámci Evropského sboru solidarity se dělí na krátkodobé (2 týdny – 2 měsíce) a dlouhodobé (2 měsíce – 1 rok). United Vision se specializuje na dlouhodobé projekty, které jsou spíše individuální. Během dobrovolnické stáže se tak setkáš hlavně s dobrovolníky z jiných zemí a to jak v rámci spolupráce na tvých aktivitách, tak i ve volném čase, například s nimi budeš bydlet.

Co to stojí?

Z grantu je ti hrazeno v podstatě vše, včetně dopravy na projekt, ubytování a stravy. Navíc dostaneš i kapesné a zařídíme ti zdarma zdravotní pojištění. Seznam zákroků, na které se toto pojištění vztahuje najdeš tady. Kompletní informace o pojištění CIGNA jsou zde.

Jak na to?

Chceš vyrazit? Máš představu o tématu tvé stáže i čase, který chceš v zahraničí strávit? Napiš nám na uv@united-vision.org. Sejdeme se s tebou a poradíme ti, kde najít projekt ušitý na míru. Nebo mrkni na naši domovskou stránku, kde průběžně zveřejňujeme dobrovolnické příležitosti u našich dlouhodobých partnerů.

Co tě čeká po schválení projektu?

Jakmile najdeš svůj vysněný projekt a hostitelskou organizaci, která tě přijme, pomůžeme ti vyřídit veškeré záležitosti, jako jsou např. smlouvy, zdravotní pojištění apod.

Zúčastníš se předodjezdového školení, kde ti vysvětlíme, jaká jsou tvoje práva a povinnosti, povíme si o kulturních odlišnostech, podělíme se i o naše zkušenosti a propojíme tě s dalšími dobrovolníky. V kontaktu zůstaneme po celou dobu projektu.

Reference

„Holky z UV se o mě opravdu perfektně postaraly před, během i po mém 7-měsíčním dobrovolnickém pobytu v mém milovaném Španělsku. Jsem jim nesmírně vděčná za jejich péči, ochotu a rychlost odpovědí. Vřele doporučuji každému, kdo se chce vydat na dobrovolné dobrodružství kdekoliv po světě. :)“

– Pavlína Bublová, dobrovolnice ve Španělsku v organizaci Obre’t’ebre v roce 2021

Jdeš do toho? Ozvi se nám na uv@united-vision.org.

United Vision