Chci být dobrovolník

Rád bys vyjel jako dobrovolník do Evropy?

Evropský sbor solidarity (ESC) navazuje na program Evropské dobrovolné služby (EVS). ESC umožňuje mladým lidem z České republiky získat finanční a organizační podporu pro dlouhodobé dobrovolnické pobyty v Evropě a partnerských zemích.

Proč věnovat svůj čas dobrovolnictví v rámci Evropského sboru solidarity? Co tě čeká během pobytu v zahraničí?

Díky dobrovolnickým projektům financovaným z fondů Erasmus+ si mohou všichni lidé ve věku 18–30 vyzkoušet žít a pracovat v jiné zemi. Dobrovolník během projektu získá nové dovednosti, naučí se bez strachu komunikovat v cizím jazyce a po návratu může ze svých zkušeností těžit jak v pracovním, tak osobním životě. V neposlední řadě je to skvělá příležitost, jak poznat život v cizině jako místní a získat tak jinou perspektivu.

Projekty Evropského sboru solidarity kladou důraz zejména na rozvoj dobrovolníka, tedy tebe, tvých dovedností a schopností. Kromě práce na projektu se potkáš i s dobrovolníky z jiných projektů a v případě jakéhokoliv problému se vždycky budeš moci obrátit na organizaci, která tě bude v dané zemi hostovat i na svou podpůrnou organizaci, tedy na nás. Na konci projektu získáš tzv. Youthpass, který potvrzuje tvoje dovednosti získané během pobytu.

Kdo se může dobrovolnického projektu zúčastnit?

V projektech Evropského sboru solidarity nezáleží na tom, jestli jsi student nebo již pracuješ a chceš nějaký čas prožít “jinak“. Jedinou podmínkou je věk 18-30 let a základy nějakého světového jazyka. Dále je třeba i české občanství.

Kam můžeš jet?

Lze vycestovat do všech zemí Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Turecka, Severní Makedonie, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Černé Hory, Srbska, Arménie, Ázerbájdžán, Běloruska, Gruzie, Moldavska, na Ukrajinu, Ruska + zemí Severní Afriky a Blízkého Východu (Jordánsko, Izrael, Libanon, Palestina, Sýrie). Aktuální seznam zemí zapojených do projektu najdeš zde.

Co můžeš na projektu dělat?

Výběr témat je opravdu široký, záleží na individuální preferenci a aktuální nabídce projektů. Často jde o projekty zaměřené na vzdělávání, ochranu přírody a udržitelný rozvoj, práci s dětmi a mládeží, kulturu či lidská práva. Mnoho projektů kombinuje i více témat dohromady. 

Na jak dlouho můžu vyjet?

Individuální dobrovolnická činnost trvá od 2 do 12 měsíců a je vždy na plný úvazek (30 až 38 hodin týdně). Umožní ti podílet se na každodenní práci hostitelské organizace, která aktivně přispívá k fungování místní komunity. Během dobrovolnické stáže se také setkáš s dalšími dobrovolníky z jiných zemí a to jak v rámci spolupráce na tvých aktivitách, tak i ve volném čase, například s nimi budeš bydlet.

Co to stojí?

Z grantu obdržíš příspěvek na dopravu na projekt a budeš mít hrazené ubytování a stravu. Navíc dostaneš i příspěvek na osobní výdaje neboli kapesné (3–6 EUR denně, v závislosti na zemi, kam vyrazíš) a hostitelská organizace ti zdarma zařídí zdravotní pojištění. Seznam zákroků, na které se toto pojištění vztahuje najdeš tady. Kompletní informace o pojištění CIGNA jsou zde.

Jak na to?

Zaregistruj se zde.
Při první registraci si budeš muset nejdříve vytvořit účet u služby EU-Login (služba Evropské komise pro ověřování identity). Pak si vytvoříš osobní profil na stránkách Evropského sboru solidarity. Jakmile budeš mít profil vytvořený, získáš přístup do databáze, kde si můžeš vybírat z aktuálních dobrovolnických příležitostí, které inzerují hostitelské organice zapojené do Evropského sboru solidarity.

Nic jsi nenašel a přesto chceš vyjet?

Pomůžeme ti. Napiš nám na info@united-vision.org anebo mrkni na náš Facebook, kde průběžně zveřejňujeme dobrovolnické příležitosti u našich dlouhodobých partnerů a také akce na poslední chvíli.

Co tě čeká po schválení projektu?

Jakmile najdeš svůj vysněný projekt a hostitelskou organizaci, která tě přijme, pomůžeme ti vyřídit administrativní záležitosti a zúčastníš se předodjezdového školení, kde ti vysvětlíme, jaká jsou tvoje práva a povinnosti, povíme si o kulturních odlišnostech, podělíme se i o naše zkušenosti a propojíme tě s dalšími dobrovolníky. V kontaktu zůstaneme po celou dobu projektu.

Reference

Do zahraničí jsme vyslali již desítky dobrovolníků. O jejich zkušenostech a zážitcích se můžeš dočíst zde.

„Holky z UV se o mě opravdu perfektně postaraly před, během i po mém 7-měsíčním dobrovolnickém pobytu v mém milovaném Španělsku. Jsem jim nesmírně vděčná za jejich péči, ochotu a rychlost odpovědí. Vřele doporučuji každému, kdo se chce vydat na dobrovolné dobrodružství kdekoliv po světě. :)“

– Pavlína Bublová, dobrovolnice ve Španělsku v organizaci Obre’t’ebre v roce 2021

Jdeš do toho? Ozvi se nám na uv@united-vision.org.

United Vision