Sháním dobrovolníky

Uvítali byste pomoc dlouhodobých dobrovolníků?

Hodila by se vám pomocná ruka, ale nemáte čas nikoho shánět? Ocenili byste novou energii a nové úhly pohledu? Dejte nám o sobě vědět. Ať už jste sociální podnik, statek, farma, komunitní zahrada, volnočasové centrum, vzdělávací institut, škola, nadace, neziskovka s velkým zázemím anebo třeba zoologická zahrada, na právní formě nezáleží. Důležité je, zda jste pro dobrovolníka schopni zajistit patřičné zázemí a různorodé aktivity, aby se u vás dobrovolník mohl učit a rozvíjet.

Bude vás to něco stát?

Dlouhodobé dobrovolnické projekty (2–12 měsíců) jsou financovány z fondů Erasmus+ v rámci Evropského sboru solidarity (ESS), který navazuje na program Evropské dobrovolné služby (EVS). Každá organizace se zájmem o dobrovolníky tedy získá finanční příspěvek na jejich ubytování, dojíždění do práce, nákup pomůcek, jídla apod. V praxi to vychází tak, že i pokud nejste schopni zajistit ubytovaní v rámci svých kapacit, příspěvek by vám měl veškeré náklady na dobrovolníky pokrýt.

Kdo jsou dobrovolníci a co mohou dělat?

V rámci Evropského sboru solidarity k vám mohou přijet mladí lidé (18–30 let) z Evropské unie (včetně Slovenska), kteří si chtějí vyzkoušet žít a pracovat v jiné zemi. Dobrovolníci mohou pomáhat s čímkoli (mohou asistovat učitelům ve školách s výukou jazyků, spoluorganizovat volnočasové aktivity pro děti i dospělé, mohou pomoci vaší organizaci s tvorbou materiálu pro sociální média a propagační účely, zejména fotografie a videa a překlady, mohou se podílet na organizaci akcí pro veřejnost, pomáhat při práci na komunitní zahradě či v ekocentru apod.), nesmí ale nahrazovat práci někoho jiného. Jednoho projektu se může zúčastnit jeden až 40 dobrovolníků zároveň.

Jak to funguje?

Součástí každého projektu jsou minimálně 2-3 organizace, které mezi sebou sdílí různé úkoly, povinnosti a finance.

  • Podpůrná organizace z EU, vysílající dobrovolníky
  • Hostitelská (LEAD) organizace v ČR, která dobrovolníky hostuje (podává žádost o grant a projekt koordinuje)

——————————————————————————————————————-

  • Podpůrná LEAD organizace v ČR, která podává žádost o grant a projekt koordinuje

Žádost o grant podává organizace v ČR (ať už hostitelská nebo podpůrná), která musí nejdříve získat akreditaci tzv. Quality label typu LEAD.

Jak vám můžeme pomoci?

Jsme akreditovanou podpůrnou organizací v ČR a máme téměř 10 let zkušeností s organizací dobrovolnických pobytů a náborem dobrovolníků v evropských i mimoevropských zemích, jejich mentoringem a školením.

Nabízíme pomoc se získáním akreditace i grantu. V případě dlouhodobé spolupráce jsme ochotní na sebe převzít i část agendy hostující organizace a té tak uvolnit ruce, aby se mohla maximálně věnovat dobrovolníkům a práci v terénu, protože tam je podle nás její pomoc nejvíce potřeba.

Jaká je naše motivace?

Chceme propojovat zajímavé projekty se zajímavými lidmi. Věříme v důležitost dobrovolnictví a také v to, že je u nás spousta zajímavých projektů, organizací a iniciativ, které mají dobrovolníkům co nabídnout a mají o dobrovolníky zájem, ale nemají čas procházet stostránkové manuály v angličtině a řešit komplexní administrativu spojenou s vyřizováním akreditací, podáváním a realizací grantů.

Reference

V roce 2019 jsme zahájili spolupráci se ZOO Liberec a s komunitní zahradou a ekozážitkovým centrem Divočina a v roce 2020 jsme pro obě organizace získali Quality label pro hostující organizaci v ČR.

V roce 2021 jsme získali Quality label pro hostující organizaci v ČR pro nezávislé kulturní centrum Farmstudio.

V roce 2022 jsme s komunitní zahradou a ekozážitkovým centrem Divočina hostovali dva dobrovolníky ze Španělska a Německa.

Máte nějaké otázky? Napište nám na uv@united-vision.org.

EVS in Vietnam
United Vision